HARRY POTTER SONRASI J.K. ROWLING VE BOŞ KOLTUK VE GUGUK KUŞU

2014-10-24 21:59:00

Bu kitabı internetten satın aldığım için biraz daha ucuza geldi. Ama, param olduğu sürece gerçek bir kitapçıdan (müzik, film, oyun vb. satışlarının yanı sıra kitap da satan değil, gerçek bir kitapçıdan) kitap almayı tercih ederim.

Tabii ki, Guguk Kuşu’nu en pahalıya satın alan kişi olmak istemezdim. Kitabın bin sterline patladığı kişinin adı Christopher Gossage.  Bay Gossage eşinin en iyi arkadaşına küçük bir sır vermiş. İki kişinin bildiği sır olmaktan çıkan o küçük sır Robert Galbraith’in aslında Harry Potter serisinin ünlü yazarı Joanne "Jo" Rowling, ya da kitaplarda yazdığı şekliyle J.K. Rowling olduğuydu.

Bunun üzerine Rowling avukata sırrını ifşa etmekten dava açıp, kendisini bin sterlin ödemeye mahkum ettirmiş.

Rowling neden adını gizleme gereği duydu bilmiyoruz. Çünkü, bu kitap yazarın fantastik edebiyatın dışına ilk çıkışı değil. Daha önce yazdığı Boş Koltuk (The Casual Vacancy) sayesinde toplumsal gerçekçiliği nasıl da zorlayabileceğini göstermişti.

O kitapta da Harry Potter’daki gibi müthiş bir kurgu vardı. Her olayın en ince detayına kadar düşünüldüğü ve birbirine gizlice bağlandığı kitapta Harry Potter’dakinden daha, çok daha fazla karakter analizi vardı ve hiç büyü yoktu.  Belki de kitabın sorunu buydu. Büyü ya da büyünün temsil ettiği güç ve umut Boş Koltuk’ta yoktu. Kitabın başında ölen karakterin kasaba için ne kadar önemli olduğu ve bu ölümle kasabanın neler kaçırdığını; futbol maçlarından sonra pozisyon analizi yapan malup takım yorumcuları gibi izleyip değerlendirdik.

Dönelim Guguk Kuşu’na…

Önce kitabın konusunu kısaca yazalım.

Kitap bir süper modelin, şüpheli bir şekilde evinin balkonundan düşüp ölümüyle başlıyor. Mankenin ağabeyi, kahramanımız Dedektif Cormoran Strike’a başvurarak, polisin intihar olarak kapattığı dosyayı araştırmasını talep ediyor. Çünkü kız kardeşinin cinayete kurban gittiğini düşünüyor. Strike, İngiliz Ordusu’ndan bir bacağını kaybettikten sonra ayrılan eski bir askeri müfettiştir. Bacağıyla beraber, eski gücünü, formunu ve düzenini de kaybeden Strike’ın aşk hayatı da çalkantılıdır. Dedektiflik işinden iyi para kazanamayan Strike, meteliğe kurşun attığı sırada yolları yeni müşterisiyle ve yeni sekreteri Robin’le kesişmiştir. Robin şehre yeni taşınmış, nişanlısıyla evlenme hayalleri kurarken, geçici olarak Strike’ın ofisinde iş bulmuş zeki ve güzel bir kızdır. Guguk Kuşu kovalamaca ve aksiyondan uzak olsa da, bir şekilde okuyucuyu kendine bağlamayı başaran ve karakter tahlilleriyle insanı şaşırtan bir polisiye romanıdır.

Bu kitaptan Harry Potter temposu bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Neyse ki, ben daha önce Boş Koltuk’u okumuştum da, yazarın yeni tarzı beni şaşırtmadı. Temposu düşük olabilir, ama olay örgüsü Harry Potter’ı aratmayacaktır. Her olayın ve karakterin birbiriyle ilişkilerini kitap ilerledikçe şaşırarak göreceksiniz. Benim bir polisiyede aradığım en önemli özelliklerinden biri insanı sonuyla ya da yoluyla şaşırtmasıdır. Bu kitap bunu başardı.

Ama, itiraf etmeliyim, önce sıkıcıydı. Sonra alışkanlık gereği okumaya devam ettim. Son bölümdeyse heyecanlıydı.

Şimdi, kitaba puan verelim:

Fantastik Öğeler: On üzerinden Sıfır.

Akıcılık: On üzerinden Yedi.

Olay örgüsü: On üzerinden sekiz.

Yazar Kredisi: On üzerinden on. (Tabii yazarın Rowling olduğunu göz önünde bulundurarak)

Yaratıcılık: On üzerinden sekiz.

Bu kitabı kısaca yorumlayan ben kimim? Diğer yazılarımı okumadıysanız hakkımda referans sahibi olmanız için şu bilgileri yazmalıyım. Sherlock Holmes’ün kitaplarına ve dizi ve filmlerine bayılırım. Harry Potter kitaplarına bayıldım ama filmlerini o kadar sevmedim. Okuduğum ilk fantastik seri Ejderha Mızrağı Destanı Serisiydi, ama Yaz Alevi Ejderhalarından sonra gelen Ruhlar Savaşı üçlemesini hiç sevmedim. Drizzt Do'urden’i severim. Türk yazarlardan Kemal Tahirin kitaplarını severim. İhsan Oktay Anar kitaplarını severim. Son olarak, Harry Potter’ın gerçek birer polisiye olduğu görüşündeyim.

Bu yazıyı Guguk Kuşu’nu alıp almamak arasında giderken, internette kitap hakkında yazılmış yorumları okumayak isteyenler için yazdım. Bence alın. 30TL pahalı geldiyse, internetten 22,50TL’ye indirimli alabilirsiniz.

Daha kapsamlı başka yazılarda görüşmek üzere...

Ayrıca, kitabı okuduktan sonra yorumlarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim.

 

46
0
0
Yorum Yaz