Gece Vardiyası

2009-11-16 22:33:00

Eğer, gece vakti sokakta biri çocuk, iki kişi görseniz ve çocuğun ağladığını duysanız ne yaparsınız? Yoğun bir iş gününden sonra eve dönmüyorsunuz. Minibüsten indiniz evinize kadar birkaç dakika yürümeniz gerekiyor. Hava kararmış. Kış vakti havanın daha erken karardığı yerlerden birindesiniz. Sokak lambasının yarattığı bir ışık havuzunun tam kıyısında ağlayan bir çocuk ve onu teselli ederek bir yere götürmeye çalışan bir yetişkin gördünüz. İkisini de tanımıyorsunuz.

Lanet vaktiniz o kadar dar ki, mahallenizde oturan herkesi tanımaya fırsat bulamazdınız zaten. Şimdi de bu ikisi çıktı başınıza! Size yirmi adım mesafedeler bir ara sokağa giriyorlar. Sizse eviniz görebiliyorsunuz. Bir dakika içinde apartmanınızın güvenli merdivenlerine ulaşacaksınız.

Peki bu çocuk neden ağlıyor? Yanındaki onun gerçek velisi mi? Aklınıza ilk gelen ya budur ya da çocuğun başının belada olduğu… Ama bu ihtimali değerlendirmezsiniz. Başınız belaya girsin istemezsiniz. Çocuğun yanındakinin onun babası ya da amcası olduğunu var sayar, kendinizi buna ikna edersiniz.

Neden? Çünkü aksi bir düşünce sizi çocuğu kurtarma güdüsüyle dolduracaktır…  Kendini tehlikeye atma güdüsüyle… Ve kendinizi tehlikeye atmamak için bu güdüyü doğmadan öldürürsünüz. Çocuk babasıyla ya da amcasıyla güvende... Sadece biraz daha oynamak istiyor. Belki bakkalda gördüğü kanserojen madde içeren çikolatalardan almak istiyordur. Çocuklar işte. Evime de az kaldı…

Diğer yandan, biz gece vardiyası için, bu izlenmesi gereken gecelik şüpheli olaylardan biridir. Gececiler sokak lambasının oluşturduğu ışık havuzunun kıyısına yaklaşmaz.

Hikayede sizi oynayan kişi, başı önde gözleri evinin ışıklı pencerelerinde yürüyüp gider ve tekrar girmemek üzere çıkar hikayeden. İşte bu yüzden yaşamaya devam eder. Ama hikayesi bizimkinden farklıdır. Burada anlatılmaz. Çok merak ediyorsanız onun da hikayesini, kendi hayatınıza bakın!

Gece vardiyasından Siyah Kuş havalanıp sokak lambasının üzerinden diğer yana geçer. Sizin baba ya da amca olduğunu umduğunuz sapıksa uyuşturucu enjekte ettiği çocuğu daha kuytu bir köşeye çekmektedir. Sanki böyle bir mahallede kötülük yapmak için kuytu yerlere ihtiyaç varmış gibi… Böyle mahallelerin kuytu köşelerinde yalnızca iyi şeyler yapılır aslında.

Suçu ispat edilene kadar herkesin masum olduğu doğrudur. Öte yandan bizler kimin masum olduğuyla ilgilenmeyiz. Gece vardiyasının görevi bazen masumları korumaktır… Ama buna güvenerek sokağa çıkamazsınız. Çünkü bazen sadece izleriz.

Bu gece müdahale ediyoruz.

Siyah Kuş tepesine indiğinde Sapık kendisine neyin çarptığını bile anlayamadı. Ertesi sabah cesedi bulundu. Çocuktansa haber alınamadı. Kimse bu cinayetin çocuğun kaybolmasıyla ilgisi olduğunu düşünmedi. Kimse çocuğun en son kiminle göründüğünü bilmiyordu. Çocuk istese de istemese de artık, gece vardiyasına aitti.

Böylece o da sizin hikayenizden çıkmış oldu.


26
0
0
Yorum Yaz